5.0SMCJ26CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
5.0SMCJ26CATR PDF
Type Description
Series:5.0SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):119A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)