SMCJ64CAE3/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 64V 103V DO214AB
DataSheet
SMCJ64CAE3/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)