
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 12V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min): | 13.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 27V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 22.5A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | 160pF @ 1MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-76, SOD-323 |
| Supplier Device Package: | SOD-323 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PESD12VS1UA/ZLX is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 111V 179V DO204AL
TVS DIODE 12V 19.9V SMA
TVS DIODE 22V 35.5V DO214AA
XTAL OSC VCXO 156.2500MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 148.425787MHZ LVDS
IC ANLG SWITCH DPDT 16-HXQFN
TVS DIODE 12V 27V SOD323