
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 380V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 401V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 540V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 6000A (6kA) (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PTVS6-380C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE, TVS, BIDIRECTIONAL, 400W
DIODE TVS 400W SMA
TVS DIODE 26.8V 47.7V DO214AA
XTAL OSC VCXO 75.0000MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 18POS 3.96MM
TVS DIODE 380V 540V AXIAL
COAX RG59 23AWG 75OHM