RSA12LAGTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 600W 12V PMDS
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
RSA12LAGTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):31A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:150°C (TJ)