SMA2J85A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 400W 85V 137V UNI SMA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA2J85A PDF
Type Description
Series:SMA2J
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)