LCDA36TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
36V TVS,PACKAGE SO-8
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
LCDA36TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:USB
Capacitance @ Frequency:5pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)