MS27484T22F53SD
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 53POS CRIMP
DataSheet
MS27484T22F53SD PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:22-53
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:D
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C