AE770W20-41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE770W20-41P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C