AE664R16B10SN
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE664R16B10SN PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:16-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock, Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C