AE168T19B28S
Description
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
DataSheet
AE168T19B28S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:28
Shell Size - Insert:19-28
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C