DJT10F25-61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
DJT10F25-61SB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:25-61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C