CN0967C24S30P10-240
Description
CONN RCPT MALE 30POS CRIMP
DataSheet
CN0967C24S30P10-240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:30 (Power)
Shell Size - Insert:24-30
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:10
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C