684M21W1103L461
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
684M21W1103L461 PDF
Type Description
Series:Power-D 684M
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, Combo
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:21 (20 + 1 Power)
Number of Rows:2
Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) - 21W1
Contact Type:Signal and Power
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A, 40A
Backset Spacing:0.401" (10.20mm)