
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Easy-On 505278 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Bottom |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Termination: | Solder |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.075" (1.90mm) |
| Locking Feature: | Flip Lock |
| Cable End Type: | Tabbed, Tapered |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Tin |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Solder Retention |
| Voltage Rating: | 50V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 | ||
| 9000 | ||
| 15000 | ||
| 30000 |
Current price of 5052780733 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN FFC 20POS 0.40MM SMD
CONN FPC 35POS 0.50MM R/A
CONN FPC VERT 16POS 1.00MM SMD
FIXED IND 3.3UH 600MA 400 MOHM
0.5 FFC ZIF BTM CONT EMBT PKG 7C
CAP IP67 CLOSURE FOR RJ45 RECE
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM