723WA-15/48
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
723WA-15/48 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:Drawer Included, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.30mm x 31.50mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)