
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DF37 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 60 |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 2.00µin (0.051µm) |
| Mated Stacking Heights: | 0.98mm |
| Height Above Board: | 0.038" (0.97mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of DF37B-60DS-0.4V(51) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG 100POS SMD GOLD
CONN HD ARRAY PLUG 180P SMD GOLD
CONN PLUG 266POS SMD GOLD
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 1206
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
TUBING 0.051" ID POLY 4' BLACK
SENSOR INDUCT 4MM NPN M8 NO