P08-040HLTCW-E-G
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN SELF-MATE 40POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
P08-040HLTCW-E-G PDF
Type Description
Series:P08
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Connector Type:Self Mating, Non-Gendered
Number of Positions:40
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights:11.5mm
Height Above Board:0.329" (8.35mm)