
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IL-312 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 2.5mm, 3mm |
| Height Above Board: | 0.061" (1.55mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IL-312-20PB-VF-A1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 180POS SMD GOLD
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
CONN EDGE DUAL FMALE 120POS .050
CONN RCPT 42POS SMD GOLD
CONN ARRAY RCPT 270POS SMD GOLD