
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KX14 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 70 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 16mm, 17mm, 18mm |
| Height Above Board: | 0.612" (15.55mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of KX14-70K14DE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 60POS SMD GOLD
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
CONN SOCKET 16POS SMD GOLD
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
BULB(207B) SUPPORT BLK FOR13W26W
DC DC CONVERTER 48V 50W