DF30FB-60DP-0.4V(81)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
DF30FB-60DP-0.4V(81) PDF
Type Description
Series:DF30
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Connector Type:Header, Center Strip Contacts
Number of Positions:60
Pitch:0.016" (0.40mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights:0.9mm
Height Above Board:0.035" (0.88mm)