
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FX4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 68 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 8.00µin (0.203µm) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 8mm, 10mm |
| Height Above Board: | 0.236" (6.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FX4C2-68S-1.27DSA(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 90POS SMD GOLD
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
CONN HDR 40POS SMD GOLD
CONN EDGE DUAL FMALE 26POS 0.100
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN RCPT 68POS VERT GOLD