
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FX11 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 100 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Ground Plate, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 2.5mm, 3mm |
| Height Above Board: | 0.083" (2.10mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of FX11B-100S/10-SV(91) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 40POS SMD GOLD
CONN PLUG 120POS SMD GOLD
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
HEATSINK FORGED BLK ANO TOP MNT
833 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
392 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN RCPT 100POS SMD GOLD