QSE-040-11-L-D-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
QSE-040-11-L-D-A PDF
Type Description
Series:Q Strip® QSE
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:80
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Height Above Board:0.128" (3.25mm)