
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QSS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 150 |
| Pitch: | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.00µin (0.076µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Height Above Board: | 0.143" (3.63mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 125 |
Current price of QSS-075-01-F-D-A-K-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
CONN PLUG 64POS SMD GOLD
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
XTAL OSC XO 166.666666MHZ LVDS
XTAL OSC XO 166.666666MHZ LVPECL
CONN SOCKET 150POS SMD GOLD
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY