
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 180 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 15mm |
| Height Above Board: | 0.562" (14.27mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of QTH-090-10-L-D-A-K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 74POS EDGE MNT GOLD
CONN PLUG 160POS SMD GOLD
CONN HDR 180POS SMD GOLD
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN PC PIN CIRC 0.125DIA SILVER
CONN HDR 180POS SMD GOLD