
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 180 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Lock, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 30mm |
| Height Above Board: | 1.151" (29.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of QTH-090-08-L-D-LC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN DIFF ARRAY PLG 12P SMD GOLD
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
CONN DIFF ARRAY PLG 64P SMD GOLD
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
CONN HDR 180POS SMD GOLD
DC DC CONVERTER 48V 50W