
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QSH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 120 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Ground Bus (Plane), Latches |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm |
| Height Above Board: | 0.128" (3.25mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of QSH-060-01-S-D-FL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN DIFF ARRAY PLG 64P SMD GOLD
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
CONN DIFF ARRAY RCP 28P SMD GOLD
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.125
CONN PC PIN CIRC
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 300PSIG