DW-50-07-F-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
DW-50-07-F-S-200 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:50
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:0.200" (5.080mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)