DW-01-08-T-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
DW-01-08-T-S-200 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:1
Pitch:-
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height:0.200" (5.080mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)