ZW-03-13-T-S-1024-118
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK .100" 3POS
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
ZW-03-13-T-S-1024-118 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, ZW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:3
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):0.088" (2.235mm)
Length - Stack Height:1.024" (26.010mm)
Length - Tail:0.118" (2.997mm)