FW-10-05-F-D-513-150-A-P
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
FW-10-05-F-D-513-150-A-P PDF
Type Description
Series:Flex Stack, FW
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Positions:20
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:0.663" (16.840mm)
Length - Post (Mating):0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:0.513" (13.030mm)