EW-10-19-T-D-765
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
EW-10-19-T-D-765 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, EW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:20
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height:0.765" (19.431mm)
Length - Tail:0.330" (8.382mm)