FW-02-04-G-D-508-112
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
FW-02-04-G-D-508-112 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, FW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:4
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:0.710" (18.034mm)
Length - Post (Mating):0.112" (2.845mm)
Length - Stack Height:0.508" (12.903mm)
Length - Tail:0.090" (2.286mm)