A2-12PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
A2-12PA-2.54DSA(71) PDF
Type Description
Series:A2
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.454" (11.54mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:200V