MTMM-102-13-G-D-080
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTMM-102-13-G-D-080 PDF
Type Description
Series:MTMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.080" (2.03mm)
Contact Length - Post:0.534" (13.56mm)
Overall Contact Length:0.673" (17.09mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A