MTMM-106-03-F-D-137-002
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
DataSheet
MTMM-106-03-F-D-137-002 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:11
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.137" (3.48mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.302" (7.67mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A