MTLW-105-08-L-S-390
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
DataSheet
MTLW-105-08-L-S-390 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:5
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.390" (9.91mm)
Contact Length - Post:0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact