
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Claw™ BCS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 42 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.210" (5.33mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.6A per Contact |
| Voltage Rating: | 475VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BCS-121-S-D-HE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 50P 0.05 GOLD PCB RA
CONN RCPT 5POS 0.15 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.118 TIN PCB
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC
MEMS OSC XO 30.0000MHZ LVCMOS
CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB R/A
FIXED IND 1.5UH 290MA 570 MOHM