LCMD240-00-5
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 240MM
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMD240-00-5 PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:-
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.205" (5.21mm)
Length - Overall:5.157" (131.00mm)
Width - Outer Edges:1.476" (37.49mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:240mm²