FC2BSBBMM16.0-T3
Manufacturer
Fox Electronics
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FC2BSBBMM16.0-T3 PDF
Type Description
Series:FX252B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)