7M40000009
Manufacturer
TXC Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
7M40000009 PDF
Type Description
Series:7M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:-15ppm ~ +5ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:12pF
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Mode:-
Operating Temperature:0°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)