ECS-36-20-4DN
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-36-20-4DN PDF
Type Description
Series:HC-49US-DN
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:3.6864 MHz
Frequency Stability:±100ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)