
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C2E |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | MHz Crystal |
| Frequency: | 40 MHz |
| Frequency Stability: | ±20ppm |
| Frequency Tolerance: | ±15ppm |
| Load Capacitance: | 8pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70 Ohms |
| Operating Mode: | Fundamental |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Ratings: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of C2E-40.000-8-1520-R3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CRYSTAL 24.5760MHZ 12PF SMD
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
CRYSTAL 16.9344MHZ 20PF SMD
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
CAP CER 100PF 500V NP0 1210
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP