MA-306 40.0000M-G: ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
MA-306 40.0000M-G: ROHS PDF
Type Description
Series:MA-306
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension:0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)