SIT1602BC-21-XXE-10.000000G
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 10.0000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-21-XXE-10.000000G PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:10 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)