SG-8002DC16.0000M-PTMB:ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS TH
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-8002DC16.0000M-PTMB:ROHS PDF
Type Description
Series:SG-8002
Package:Bag
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:5V
Frequency Stability:±100ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):45mA
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP (0.300", 7.62mm)
Size / Dimension:0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)