
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ACOT™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 5V |
| Current - Output: | 5A |
| Voltage - Input: | 4.5V ~ 18V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | RT6255A |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of EVB_RT6255AHGJ6F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EVALUATION MODULE
DEMO BOARD FOR LTM8049
EVAL BOARD LTC3307A DEMO 5V 3A
XTAL OSC SO 350.0000MHZ LVDS SMD
EVAL MODULE FOR RT6255AHGJ6F
MEMS OSC XO 19.2000MHZ LVCMOS
FIXED IND 470UH 350MA 3.25 OHM