
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 1.235V ~ 35V |
| Current - Output: | 1A |
| Voltage - Input: | 4V ~ 36V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | A5970AD |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of EVALA5970AD is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ QUAD 20A
BOARD EVAL 3A POWERWISE LM20123
3.5KW INVERTER EVAL KIT
BOARD EVAL FOR A5970AD REG
DC DC CONVERTER 9V 1W
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
AC/DC CONVERTER 150VDC