IB050E096T48N1-CB
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
1/8 BRICKIBC 36-60VIN 48A EVAL
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
IB050E096T48N1-CB PDF
Type Description
Series:VI Brick® IBC
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Outputs and Type:1, Isolated
Power - Output:500 W
Voltage - Output:9.6V
Current - Output:48A
Voltage - Input:36V ~ 60V
Regulator Topology:Buck
Frequency - Switching:1MHz